KURUMSAL

SEDA NEDİR?

Sultangazi Belediyesi Eğitime Destek Akademisi (SEDA) projesi ülkemizde son yıllarda yaşanan eğitimsel dönüşümün bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Amaç, öğrencilere sosyal devlet hizmetleri bağlamında en iyi eğitimi sağlamak ve öğrencilerin sosyal hayatta varlıklarını da ön plana çıkarmaktır.

SEDA projesi Sultangazi Belediyesinin öncülüğünde uygulanmaya başlanmış bir projedir. Projenin gereği olarak sınıflar 20 -25 kişilik olarak düzenlenmiştir. Öğretmenler kendi alanlarında yetkin kişilerden seçilmiştir. Fiziksel ortam olarak sınıflar geniş tutulmuş ve akıllı tahta sistemi kullanılmaktadır. Akıllı tahta kullanımındaki amaç öğrencinin bir yandan bilgileri görsel olarak almasını sağlarken diğer yandan da öğretmenin daha fazla materyale sahip olarak dersi anlatmasına olanak sağlamaktır. Akıllı tahta sisteminin bir diğer özelliği ise özel olarak hazırlanmış entegre sistemin kullanılmasıdır. Entegre sistemin özellikleri, öğretmenin ders esnasında öğrenci yoklamalarını tahta üzerinden alması ve alınan bu yoklama sonuçlarını da belirlenen saatlerde veliye bilgilendirme mesajı olarak gönderilmesidir. Burada amaç, veliye öğrencinin kuruma gidip gitmediği hakkında bilgi verilmesi ve öğrencinin kurumun güvenliği altında olduğunun gösterilmesidir. Ayrıca bu sistem ile deneme sınavlarının sonuçlarına da internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Veli ve öğrenciler bu sisteme kendileri de ulaşabilmekte ve bilgi edinebilmektedir.

Sultangazi Belediyesi, daha önce Bilgi Evleri adı altında yaptığı merkezi sınavlara hazırlık kurslarını Sultangazi Eğitim Destek Akademi (SEDA) projesi ile sürdürüyor. Proje kapsamında 8. Sınıf öğrencileri için LGS, 12. Sınıf öğrencileri ve lise mezunlarına ise TYT-AYT sınavlarına hazırlık kursları veriliyor.

Sultançiftliği Mahalle Hizmet Tesisleri, İsmetpaşa Cevher Dudayev Mahalle Hizmet Tesisleri ile Esentepe Şubesinde devam eden eğitim ve öğretime Habibler Nurettin Uzun ve Uğur Mumcu Şubelerimiz de eklendi. Bu iki şubenin açılmasıyla ile öğrencilere 68 sınıfta ders veriliyor. Tüm şubelerimizde LGS sınavlarına hazırlanan 620 öğrenci bulunurken; TYT-AYT sınavlarına hazırlık için ise 800 öğrenci eğitim alıyor.

Proje kapsamında yapılan seviye tespit sınavlarıyla sınıfların homojenleştirilmesi sağlanıyor.

Öğrenciler; Türkçe-Matematik (Eşit Ağırlık), Matematik-Fen (Sayısal), Türkçe-Sosyal (Sözel) gruplarına ayrılarak yapılan hazırlık kurslarından  TYT-AYT sınavlarına hazırlanan 12. Sınıf öğrencileri ile mezunlar faydalanabiliyor.

Projede öğrenci, öğretmen ve veli etkileşimini sağlamak amacıyla Proje Sınıfları da oluşturuldu. Danışman öğretmenlerin velilerle iletişime geçerek öğrencilerin eksikliklerini belirlediği sistem ile başarı düzeyinin arttırılması hedefleniyor.

Bu proje kapsamında sosyal faaliyetler de yapılmaktadır. Öğrencilerden oluşturulan futbol takımları ile şubeler arası futbol turnuvaları, tercih döneminde fayda sağlaması açısından şehirde bulunan üniversitelere geziler, şehrin tarihi ve kültürel alanlarını tanıma amaçlı geziler ve ziyaretler, Sultangazi Belediyesinin halka sunduğu sosyal ve  kültürel faaliyetler kapsamında buz pistinde kayma, at biniciliği ve şehirler arası kültür gezileri ve öğrencileri bilgilendirme amaçlı yapılan seminer, konferans etkinlikleri, tiyatro sinema gibi etkinlikler...

Seda projesinin dayandığı temel:

Dershanelerde verilen eğitimin çok daha iyisinin ücretsiz olarak belediye bünyesinde de verilebileceğini göstermektir.

Ekonomik katkı olarak, kendi alanında uzman öğretmenleri bünyesinde istihdam ederek yeni iş kapıları açıp işsizliği minimize etmektir.


04.08.2018 12:15 7079
BEĞEN PAYLAŞ:

DİĞER İÇERİKLER TÜMÜNÜ LİSTELE

COPYRIGHT © 2018 TÜM HAKLARI SULTANGAZİ BELEDİYESİNE AİTTİR.

MOBİL UYGULAMALARIMIZ